Sudím se zvýší odměny a čeká ji i podpis etického kodexu...

damkova_kralovec_rozhodci
Čeští rozhodčí v první a druhé lize se od startu jarní části sezony dočkají zvýšení odměn za odřízený zápas. Hlavní sudí v nejvyšší soutěži si polepší ze současných 17 na 25 tisíc a asistenti z 10 na 15 tisíc. Ve druhé lize si pak hlavní přijdou na 15 tisíc místo současných 7500 a asistenti na osm tisíc, když dosud pobírali pět tisícovek.
Rozhodčí zároveň musí podepsat etický kodex, který dnes představilo vedení FAČR za přítomnosti špičkového anglického rozhodčího Howarda Webba. Jako první z českých sudích kodex opatřil svým podpisem elitní zástupce na mezinárodní listině Pavel Královec.

Kodex, který mimo jiné rozhodčí nabádá k absolutní nestrannosti a nepodjatosti, má 60 arbitrů hromadně podepsat 8. února na přípravném semináři. "Kdo kodex nepodepíše, nebude moci řídit zápasy první a druhé ligy," uvedla předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, která jako hlavní hybná síla stála za sestavením materiálu.

Zvýšení odměn i zavedení etického kodexu znamenají kroky, které mají vést k postupné poloprofesionalizaci nejlepších českých rozhodčích. Ti se podle Damkové musejí připravit na zvýšené požadavky jí vedené komise.

Rozhodčí jsou pro vedení FAČR nyní citlivé téma. Právě svědectví bývalého sudího Tomáše Adámka stálo za rozpoutáním údajné korupční aféry, která se týká loňského zápasu mezi Jabloncem a Plzní. Adámek tvrdil, že jej uplatil bývalý manažer Martin Svoboda 200 tisíci korun, aby zařídil výhru Plzně.

Rozhodčí se nyní například musejí připravit na to, že každý týden budou dojíždět na pravidelný seminář, k dispozici jim bude například kondiční trenér a psycholog. Ještě v minulém roce sudí absolvovali jeden společný kemp za čtvrt roku.

"Budeme po rozhodčích chtít opravdu hodně. Budou muset uzpůsobit své zaměstnání, na druhou stranu budou mít větší odměny. Možná naše zvýšené požadavky nebudou ochotni akceptovat všichni, ale třeba je to dobře a alespoň se oddělí zrno od plev," uvedla Damková. "Myslím, že nastavenými kroky se zvýší odpovědnost všech rozhodčích," reagoval Královec.

Vedení fotbalové asociace prý nemělo problémy uvolnit více peněz na odměny arbitrů v první a druhé lize. Byť by si prý Damková dokázala představit ještě o něco lepší ohodnocení, je ráda i za současný nárůst. Asociace z vlastních nákladů zaplatí rozdíl v částce mezi původním honorářem a současnou odměnou. Zbytek půjde dál z rozpočtu klubů.

"Doba je sice těžká, ale když přišla předsedkyně komise rozhodčích a požádala mě o navýšení, neváhal jsem a získal jsem pro to i členy z výkonného výboru. Situace v rozpočtu je zatím dobrá, můžeme si to dovolit," uvedl předseda FAČR Miroslav Pelta. Zaplacení nárůstu odměn rozhodčích podle něj pro FAČR znamená výdaj v řádu milionů korun.