Rezek zničil nizozemskému sudímu život a Česko s videem o prvenství přišlo

rezek_iniesta_cesko_spanelsko
KOMENTÁŘ Češi mohli být první na světě, na Gambrinus ligu mohl hledět celý fotbalový svět a zahraniční novináři by objevovali tuzemskou nejvyšší soutěž a s ní jako vedlejší produkt i místní nikým neobjevené talenty. Diváci by chodili na ligový fotbal v mnohem vyšších počtech, bavili by se jako při hokeji čekáním na vyhodnocení sporných gólových, penaltových a ofsajdových situací, česká nejvyšší soutěž by se konečně těšila kýžené důvěryhodnosti. Žádné Křetínského tašky by se nemusely otevírat a chřestýši by chřestili jen v zoologických zahradách. Už čtyři roky je připravený a (na NOVA Sportu a FANDOVI) ověřený a prověřený projekt videorozhodčího. Jenže první již nebudeme, Anglie už v neděli v Community Shield (anglický Superpohár) mezi Manchesterem United a Wiganem (2:0) oficiální videoprojekt spustila. Zatím jde „jen“ o Jestřábí oko na brankovou čáru, ale aspoň to. Češi kvůli své tradiční „předposranosti“ (před UEFA, FIFA a fotbalovým božstvem) a kvůli síle mocné rozhodcovské lobby o své prvenství dobrovolně přišli. Ještě je tu sice možnost vylepšit a doplnit Jestřábí oko o videosledování ofsajdových a penaltových situací, ale to by v české kotlině museli přistát marťani, aby tu zavedli video do fotbalu!
„V poslední době mě zaujaly dvě fotbalové novinky, které spolu zdánlivě nesouvisejí: v Anglii je všechno připraveno na premiéru Jestřábího oka v tamních soutěžích. A nizozemský rozhodčí Kevin Blom si postěžoval, že po nafilmované penaltě Jana Rezka v zápase Skotsko – Česko se mu zhroutil svět. Společným jmenovatelem obou zpráv je snaha o pokrok, za nějž i my s Robertem Hennem vedeme boj už čtvrtým rokem. Utíká to, že? Když jsme v přímých přenosech z Gambrinus ligy na Nova Sport a posléze i na FANDOVI začínali s projektem videorozhodčího, málokdo mohl tušit, co to přinese. Já jsem byl přesvědčen (a stále jsem), že cesta, kterou jsme si vytyčili, je správná. Přesto, že nás od ní někteří lidé zrazují a jiní dokonce tvrdí, že mateme veřejnost,“ napsal na serveru tn.nova.cz respektovaný komentátor Nova Sportu a Fandy a spolupracovník magazínu Hattricku Tomáš Radotínský.

„Každý snad alespoň uznal, že to s fotbalem myslím dobře a snažím se mu pomoci. Proto jsme s Robertem za ty tři roky absolvovali tolik schůzek a jednání, že se to snad ani nedá spočítat. Mluvili jsme se dvěma předsedy FAČR. Se dvěma šéfy komise rozhodčích. Se stínovým ministrem školství. Se zástupcem firmy na výroby videotechniky. Se svazovými i klubovými funkcionáři. S novináři i s obyčejnými lidmi.U většiny z nich jsem měl dojem, že utvrzovat je v tom, jak bude video fotbalu prospěšné, by bylo nošením dříví do lesa. A naproti tomu lidé, kteří tvrdí, že všechno vyřeší lidský faktor, jsou s železnou pravidelností vystavováni neúprosné realitě, která ukazuje pravý opak.

Stačí, abych připomněl jednu neoddiskutovatelnou skutečnost: Kdyby bylo ve fotbale video, jak navrhujeme my, Plzeň by v loňském zápase NEKOPALA proti Spartě penaltu a zápas by skončil 0:0.To znamená, že pořadí v konečné tabulce by bylo zcela obrácené: 1. Sparta, 2. Plzeň. A tečka. Ale když to letenskému majiteli, který dává do fotbalu ze svého stamiliony korun, nevadí, tak prosím. Na druhou stranu, kdo jiný by měl mít zájem na tom, aby jeho investice byly dobře uložené? To znamená, aby o ně nepřicházel takovým způsobem?“
píše ve svém komentáři Radotínský.
 

 Zrušme i žluté a červené karty a náhradníky!


„Fotbal má velkou tradici,“ tvrdí kritici videa ve fotbale jako třeba anglický internacionál Rio Ferdinand. „Dobře, tak zrušíme i žluté a červené karty, ne? Před rokem 1970 přece nebyly, je to proti tradici! Náhradníky bych taky nepovolil. Sto let se bez nich fotbal obešel, tak jaképak novoty?“ namítá správně, a ironicky vtipně na adresu nenápaditých konzervativců, s jejichž myšlením by fotbal ani nemohl nikdy vzniknout, Radotínský.

 Jak píše Tomáš, problém je v tom, že zastánců pokroku je stále málo. A tak dojde k absurdní situaci, že zatímco v Premier League budou moci anglické kluby Jestřábí oko využívat, v zápasech evropských pohárů ho nahradí brankoví rozhodčí. Tam totiž technika povolená není. No a aby se to nepletlo, tak u nás nebudeme mít ani video, ani brankové rozhodčí. Hlavně že teď nikomu nevadí, že fotbal se nehraje na celém světě podle stejných pravidel.
 

Sudí Blom pláče na špatném hrobě


„Kdo to může změnit? Zní to zvláštně, ale hlavně rozhodčí. Jejich lobby ve fotbale je neuvěřitelně silná a svým vlivem mohou mnohé změnit. Vždyť jde přece i o ně. Zatím ale mám dojem, že by byli rádi, kdyby zůstalo všechno při starém. Buď proto, že se někoho bojí, anebo jim současný stav prostě vyhovuje. Jestli je to tak, nechápu, proč Kevin Blom naříká na nějakého Rezka. Dávat vinu může leda tak sobě a svým nadřízeným. Ti jej svým odporem k videu nechali ve štychu. A přitom je to tak jednoduché: Podívám se na zpomalený záznam, vytáhnu žlutou kartu a je hotovo. A ten Rezek si to už příště nedovolí. Třeba to jednou všem těm Blomům dojde. Pak budu moci říct, že boj byl úspěšný,“ končí svůj vynikající komentář Tomáš Radotínský.

Pískají se tu ofsajdy podle potřeby?


„Před nějakou dobou jsem četl, že jistá česká firma nabízí videosoustavu, která by pro jeden stadion stála okolo dvou milionů korun. V článku bylo napsáno, že hlavním argumentem, proč to rozhodující lidé u nás zamítli, byl, že to není schváleno UEFA a že by nás mohli potrestat ... Jak to mají ošéfováno Angličani, netuším. Škoda, mohli jsme být alespoň jednou v něčem průkopníky. Takhle jsme přizdisráči,“ napsal v internetové diskuzi na idnes.cz fotbalový fanoušek Petr Brejcha.

„Pochybuji, že by Berbr s Damkovou chtěli něco podobného u nás zavést. tady se góly a ofsajdy pískají dle potřeby, a to jak pro koho,“ reagoval po svém v diskuzi čtenář Tomáš Křížek.

„Přišli jsme opět o dost zásadní prvenství, a to testujeme video ve fotbale už čtvrtým rokem,“ posteskl si videoexpert NOVA Sportu a FANDY Robert Henn. „Nechápu, proč česká fotbalová asociace, která chce u fanoušků zase získat důvěru, nijak u UEFA za video nebojovala? Hlavně, že my nic dělat bez UEFA nemůžeme a Anglie si v pohodě jde za svým,“ dodává smutně Henn.

 Aby se to nepletlo, brečí se už i v Německu! „Míč překročí brankovou čáru, tým chce slavit gól, jenže má smůlu, protože sudí to přehlédne a nechá pokračovat ve hře. Přesně tohle se stalo v sobotním bundesligové bitvě Hoffenheimu s Norimberkem (2:2) za stavu 1:0 pro domácí. Příznivců zavedení videa do fotbalu je zase víc, sporné momenty se totiž pravidelně opakují,“ napsal o víkendu server isport.cz.

Všichni to vědí, jen mocná lobby s píšťalkou mluví o „krásné konzervativní hře jménem fotbal, které by video a technika zabily.“ Přitom ji týden co týden zabíjejí sami rozhodčí bez ohledu na zbytečné finanční ztráty majitelů fotbalových klubů. Kdy se to změní? Až přiletí marťani?

Pavel Procházka, šéfredaktor magazínu HATTRICK