Dnes se losují kvalifikace na příští MS i ME!

uefa
Minulý týden jsme přinesli informaci, že ve čtvrtek 7.11.2019 proběhne ve švýcarském Nyonu los kvalifikací o postup na mistrovství světa 2020 a také na mistrovství Evropy 2022. Ten den je tady a tak se pojďme podívat na to, co se vlastně bude v sídle UEFA losovat.
Los další fáze kvalifikace o MS 2020 proběhne ve čtvrtek 7. listopadu od 14:15 hod. a držet palce můžete u livestreamu na stránkách UEFA.com. Co se bude losovat v případě bojů o postup na „svět“ jsme vás informovali minulý týden, jen připomínáme, že ve hře je také los o přidělení pořadatelství a i tady je třeba držet palce. Je celkem sedm kandidátů na přidělení jednoho ze čtyř pořadatelství.

Druhou částí (14:30 hod.) je los o postup na mistrovství Evropy 2022, které se bude konat v Nizozemí. Poprvé se bude finálový turnaj hrát se 16 účastníky a do kvalifikace se přihlásilo 50 zemí, přičemž pořadatelská země má pochopitelně účast zajištěnou.

Česká republika se díky postupu do další fáze kvalifikace o MS dostala do výhodnější pozice i pro boje o EURO 22. Týmy, které před třemi týdny neuspěly v kvalifikaci „o svět“ (např. Polsko, Maďarsko, Belgie) se totiž musejí prodrat do další fáze kvalifikace poměrně složitě.

Souvisí to s novým modelem postupových bojů, kdy po spoustě let UEFA vyslyšela volání (hlavně ekonomicky silnějších zemí) po změně systému. O postupová místa se v hlavní části kvalifikace již nebude hrát stávajícím turnajovým systémem, ale formou jednozápasů, jak to známe např. z fotbalových kvalifikací.

Český tým se tedy zapojí až do další fáze, která se bude losovat v květnu 2020 a odehraje se ve třech termínech (zápasy se budou hrát ve dvojicích, jako známe z fotbalových kvalifikací) v roce 2021. Rozhodně ale dnes doporučujeme sledovat i los bojů o Euro 2022.