Beni Simitči: Neobávám se o restart týmu

Simitči Sparta
Zatímco fotbalová Sparta ze šesti zápasů všechny vyhrála a již příští týden si po tříleté odmlce zahraje Evropskou ligu, tak sparťanští futsalisté nezažívají vůbec ideální vstup do sezony. Ve čtyřech duelech zvítězili pouze na půdě nováčka z Ústí nad Labem. Jinak dvakrát prohráli, na což vítěz posledního play-off a obhájce poháru není zvyklý. Beni Simitči i tak zůstává v klidu.
Po ligovém zápase s Mělníkem jste prohlásil: „Kdo není hoden dresu Sparty a hájit její barvy tak, jak se má, ve Spartě nebude!“ Je tedy někdo, kdo to má v kádru Sparty momentálně nahnuté?
Ano, řekl jsem, kdo nebude hoden sparťanského dresu, tedy nejdůležitějšího dresu v českém sportu, tak ve Spartě nebude a myslím si, že kluci moc dobře vědí, co to znamená, když to řeknu. Se současným kádrem jsem moc spokojen, máme hráče s charakterem. Jen nejsem spokojen s jejich výkony. Po pauze to bude o hodně lepší. Budeme ale muset hodně zabrat!

Ze čtyř zápasů Sparta dvakrát prohrála, což za poslední dvě sezony nebylo pravidlem. Jaké konkrétní kroky (kromě pohybů v týmu) hodláte učinit, aby se Sparta zvedla a nastartovala se po koronapauze?
Kdybych musel udělat analýzu všech příčin, tak by to bylo na román (úsměv). Ale napíšu ve zkratce pár faktorů: defacto od prvního zápasu hrál William se zraněním. Ten se následně v Chrudimi zranil během rozcvičky a i když zápas dohrál, tak ho dohrál, ale byl fit tak na 50 %. Vzápětí proti Teplicím a Mělníku, tedy v zápasech, které jsme prohráli, tak už nehrál vůbec. Ale určitě jsme tyto zápasy neprohráli kvůli němu. Každopádně mohly nám pomoct jeho zkušenosti, a to speciálně ve druhém poločase, kde nám moc chyběl hráč jeho kvalit. Pohyb v týmu už proběhl, a to kus za kus. Odešel Tušar, ale koronapauza nás donutila počkat s příchodem posily, takže po restartu ligy ji fanoušci uvidí. Co se týká restartu týmu, o ten nemám strach, mám dost zkušeností s takovými situacemi.

Proč odešel po třech soutěžních duelech Slovinec Tušar?
Prostě mi nesedl do hry, do stylu a do DNA Sparty. Moje chyba, mýlil jsem se v jeho kvalitách. I mistr tesař se někdy utne, nedá se nic dělat. Toto byl nejlepší krok pro obě strany. Byl to povahově super kluk, atlet, ale na mě moc studený a bohužel na to, aby se stal oporou, tak bude asi muset ještě jednu až dvě sezony zamakat. Já stále zastávám názor, že v české lize musí být cizinec podstatně větší oporou než český hráč.

Proč chyběl v ligovém duelu proti Olympiku Kolumbijec Angellot?
V den zápasu Angellot dopoledne zvracel. Asi něco špatného snědl, a tak jsem v rámci opatrnosti oslabeného organismu nechtěl riskovat jeho zdraví. Ale abych řekl pravdu, nikdy mě nenapadlo, že i bez něho prohrajeme, proto po zápase jsem řekl, že beru na sebe prohru i kvůli tomuto rozhodnutí. Ale v týhle šílený době, pokud se nám objeví takový případ, tak se rozhodnu stejně tak, že nebudu riskovat zdraví hráče.

Když odbočím ještě k loňské sezoně. Jaké byly důvody toho, že klub opustila osa mužstva Drahovský – Seidler – Wilde?
Draha jsme pustili rádi, protože se od nás vrátil do španělské ligy. To je to největší, co může být pro hráče – hrát v nejlepší lize světa. Až mu skončí jeho mise, pevně věřím, že se nám kapitán vrátí zpět. Tam, kam patří.
U zbylé dvojice radši využiji možnosti neodpovídat.

Ve druhé lize nastoupil za Kladno David Frič, váš velký rival. Přál byste si, aby opět začal trénovat v 1. FUTSAL lize? Posunula vás utkání proti Davidu Fričovi jako trenéra?
Nechápu, proč do toho rozhovoru taháte toto téma. Nevím o tom nic, nesleduji ani pana Friče, ani Kladno. Bohužel nemám moc času. Neřekl bych, že rival, protože kdyby ano, tak bychom museli za rivala považovat i Božoviče a další některé ligové trenéry kteří se mě snažili poražet, jenže neúspěšně. Zatím rivalita panuje s Condem, protože jedině s ním jsem odehrál nejvíce finálových zápasů. Tato naše rivalita je ale čisté sportovní a s maximálním vzájemným respektem.
Nicméně ano, určitě bych přál panu Fričovi návrat do ligy. Proč ne. Věřím, že mu delší pauza a role tatínka prospěla, zmoudřel a určitě se i možná zklidnil.
Co se týká poslední otázky, mě jako trenéra posouvali vždy zahraniční trenéři, nikoliv čeští. To bych chtěl také ostatním českým trenérům doporučit, aby se dívali za hranice.